Neuloin vuosi sitten Kierot puikot -retriitillä värjäämäni Kässäkerho Pom Pomin sukkalankun viimeinkin sukiksi. Opiskelun ja muun neuleinspiraation vuoksi, tämä projekti oli todella hii-i-das, vaikka neuloin ihan perussukat. Ja hups, raportointikin vähän venähti. On nimittäin pukannut ompeluinspiraatiota kesäopintojen lisäksi. Sain vimman ommella ensi syksylle uusia vaatteita niin itselle, kuin tyttärellekin. Ahkeriten päivitän instagramia, joten käyhän vierailulla siellä, kun ehdit.
Lankusti
Ohje: Omasta päästä, vinkkejä saat Taija Elon Mittatilauspolvareista ja Cookie A:n Baudelaire -sukista
Lanka: Merino-Nylon sukkalankku 100g/400m, Kässäkerho Pom Pomista, itse värjätty kurssilla
Puikot: 2mm (hammastikut) knit prolta, joilla tiheys huimat 32s/52krs=10cm
Fiilis: Ihanat pehmoiset käyttösukat, kannatti neuloa ja haudutella pitkään ❤

Neuloin perussukat varpaista varteen ranskalaisella kantapäällä. Samanlaiset sukat saat esim. Ullaneuleen Mittatilauspolvarit -ohjeella.

Tykkään pilkuista ja vienosta liukuväriefektistä

Paksut pohkeet tarvitsevat vähän lisätilaa, kun varsi on perinteistä pidempi

Sukat on neulottu kuvan alareunassa näkyvästä sydänkuvioisesta sukkalankusta, jok on värjätty Kässäkerho Pom Pomin Liinun vetämällä kurssilla
PS: Ei taaskaan blogiyhteistyötä, mutta suosittelempa siitä huolimatta Sock Blank -kurssia, mikäli osallistumiseen tulee sopiva tilaisuus 🙂